Mis on pulss? Normaalne pulss on üks parimaid terve keha näitajaid – see on midagi, mida me kõik peaksime meeles pidama.
Mis puutub töö, elustiili ja muude kohustuste tasakaalustamisse, siis on vähe paremaid näitajaid keha kohanemise ja toimetuleku kohta kui tavaline pulss. Normaalne südame löögisagedus ei näita hästi mitte ainult teie üldist heaolu, vaid näitab ka seda, kui palju stressi teie keha igal ajahetkel avaldab, nii et teil on hea arusaam sellest, milliseid asju hilisemaks ajaks ära panna ja nii peal. Kuigi see võib olla üsna lihtne, on mõned nüansid, millega peate arvestama – loomulikult pole ühegi inimese keha kunagi selline, nagu järgmine. Seetõttu on nii oluline arvestada meie kõigi omavaheliste erinevustega, eriti kui rääkida normaalsest pulsisagedusest.
Võtame näiteks normaalne pulss lastel – ilmselgelt oleks täiskasvanu ja lapse vahel tohutud erinevused ja normaalne pulss on vaid üks selline näide, siin kuulub ka normaalne südamerütm. Normaalne pulsisagedus sõltub mitmest erinevast tegurist – muuhulgas sõltub normaalne pulsisagedus minutis sellest, kui palju te treenite, teie toitumist ja vanust. Normaalne pulss on suhteline määratlus, nii et see võib isegi sugude vahel drastiliselt erineda – normaalne pulss meestel, normaalne pulss lastel ja normaalne pulss naistel varieeruvad alati mõnevõrra.
Aga mis on normaalne pulss?
Palju on normaalne pulss võib minuti kaupa erineda, samuti mis on normaalne puhkeaja pulss (istudes) ning just nagu normaalne pulss lastel.
Normaalne pulss ehk normaalne südamelöökide arv minutis arvutatakse tavaliselt siis, kui oled puhkamas. Siis peaks normaalne pulss olema vahemikus 60–100 lööki minutis, kuid see võib minutiti väga hästi erineda. Pulsisagedus on inimkehaga väga tihedalt seotud ja võib sõltuda erinevatest asjadest (nt füsioloogia, hingamine, kehatemperatuur, puhkeolekus jt). Nii mõjutab normaalne pulss treeningul/normaalne pulss jooksmisel oluliselt normaalse pulsisageduse minutid, peamiselt seetõttu, et teie keha on stressi all – see on täiesti normaalne ja loomulik reaktsioon treeningule. Seetõttu palub iga arst teil enne igasugust füüsilist tegevust tagada normaalne ja pulss – teie enda turvalisuse huvides, et vältida vigastusi pikemas perspektiivis.
Pulss alla 50.
Normaalne puhkeoleku pulss alla 60 võib olla täiesti tervislik noortele ja füüsiliselt aktiivsetele inimestele.
Kuigi normaalne pulss ei ole universaalne definitsioon, nagu oleme juba õppinud (nt normaalne pulss noortel), on siiski mõned universaalsed asjad, mida arvestada – näiteks mis on normaalne pulss lastel, mida näitab pulss jne. Nende asjade hulgas on üks määratlus, mille peame kohe selgeks saama – madal pulss on see, kui teie südame löögisagedus langeb alla 60 löögi minutis.
Kuid see ei ole ilmtingimata asi, mille pärast peaksite kohe muretsema – kui olete terve ja füüsiliselt aktiivne, on täiesti normaalne, et teie pulss on 60 lööki minutis või vähem. Samamoodi oleks teil pulss kõrge, kui suudaksite lugeda rohkem kui 100 lööki minutis.
Mis võib põhjustada normaalse südame löögisageduse muutumist?
Kui rääkida asjadest, mis võivad teie südame löögisageduse muutumise määramisel rolli mängida, siis need ulatuvad haigusest tavaliste ümbritseva õhu temperatuuri muutusteni. Normaalne pulss võib muutuda sõltuvalt teie kasutatavatest ravimitest, südamehaigustest või infektsioonist.
Lõppkokkuvõttes on normaalne pulss vaid üks paljudest asjadest, mida tuleks tervislikust rääkides arvestada. Kuigi see on hea lähtepunkt teie südame-veresoonkonna süsteemi olukorra mõistmiseks, võib sama oluline olla meeles pidada ka teisi tervisliku eluviisi atribuute.
Teie heaolu on mitmetahuline ja kuigi teie keskkond võib seda ühel või teisel viisil kujundada, on kõige olulisem see, et te selle eest hoolitsete. Normaalne pulss, hingamine, toitumine ja muud tegurid mängivad rolli terve keha ja terve vaimu määramisel.
Mõõda nüüd julgelt oma pulss ja vaata ise, kuhu sobid ja mis on sinu normaalne vererõhk ja pulss. Inimese normaalne pulss ja pulsi mõõtmine on mitmekihiline asi.