Euroopa pealinnad

Meie kõigi jaoks on Euroopa riigid ja pealinnad tuttavad ja enamus Euroopa pealinnad on ka ära külastatud. Kuigi me oleme harjunud, et Euroopa poliitiline kaart püsib sama, toimub siiski ka siin teatud muudatusi. Euroopa enda asend loomulikult ei muutu, kuid näiteks pealinnad on ka viimastel aastatel muutunud.

Seeg Euroopa riikide kaart koos pealinnadega tasuks igal juhul aeg-ajalt ette võtta, et märgata ja teadvustada kas ja kuidas Euroopa riigid ja pealinnad on muutunud.

Euroopa riigid ja nende asend on paljudel teada, kuid Euroopa pealinnad pole ehk enam nii lihtsalt meeles. Vaatame lähemalt kuidas Euroopa pealinnad endale vajadusel meelde tuletada ning meelde jätta ja toome mälu värskendamiseks uuesti siinkohal välja ka Euroopa pealinnad.

Euroopa riigid ja pealinnad mäng

Tõenäoliselt suudad ära arvata tuntud Euroopa riigid ja pealinnad, kuid kui hästi läheks, kui peaksid välja mõtlema Balkani riigid ja pealinnad? Üheks heaks võimaluseks oma teadmiste testimiseks on võtta ette mõni Euroopa riigid ja pealinnad mäng ja vaadata kuidas õnnestub ära arvata nii riigid kui ka Euroopa pealinnad.

Nendele, kes valdavad piisavalt hästi inglise keelt, tasub soovitada kasutada otsingus märksõnu: quiz, map, Europa ja seterra. See otsing peaks viima sind mõne võõrkeelse  Euroopa linnad ja pealinnad mäng veebilehele, kus Euroopa riikide pealinnad mäng avaneb ja saad asuda oma teadmiste testimise juurde.

Euroopa kaart pealinnadega on hea algus, et Euroopa riigid ja nende pealinnad mäng on hea võimalus oma mälu testimiseks ka neile, kes usuvad, et kooli ajal õpitud riigid ja pealinnad on veel kindlasti meeles. Tegelikult on ka viimase mõnekümne aasta jooksul maailma kaart riigid ja pealinnad isegi Euroopas muutunud. 

Seega pole Euroopa pealinnad mäng ehk nii lihtne kui esmapilgul võiks arvata ja Euroopa pealinnad on kindlasti midagi sellist, mis võivad meenutamiseks nõuda üsna tõsist pingutust.

Euroopa pealinnad ülevaade

Neile, kes soovivad enne eelnevalt mainitud mängu mängimist kiiresti Euroopa pealinnad endale meelde tuletada, olgu siinkohal tabelina ära toodud Euroopa riigid ja pealinnad.

RiikPealinn
Albaania VabariikTirana
Andorra VürstiriikAndorra la Vella
Armeenia VabariikJerevan
Aserbaidžaani VabariikBakuu
Austria VabariikViin
Belgia KuningriikBrüssel
Bosnia ja HertsegoviinaSarajevo
Bulgaaria VabariikSofia
Eesti VabariikTallinn
GruusiaThbilisi
Hispaania KuningriikMadrid
Hollandi KuningriikAmsterdam
Horvaatia VabariikZagreb
IirimaaDublin
Islandi VabariikReykjavik
Itaalia VabariikRooma
Kasahstani VabariikAstana
Kreeka VabariikAteena
Küprose VabariikNikosia
Leedu VabariikVilnius
Liechtensteini VürstiriikVaduz
Luksemburgi SuurhertsogiriikLuxembourg
Läti VabariikRiia
Malta VabariikValletta
Moldova VabariikChişinău
Monaco VürstiriikMonaco
MontenegroPodgorica
Norra KuningriikOslo
Poola VabariikVarssavi
Portugali VabariikLissabon
Prantsuse VabariikPariis
Põhja-Makedoonia VabariikSkopje
Rootsi KuningriikStockholm
RumeeniaBukarest
Saksamaa LiitvabariikBerliin
San Marino VabariikSan Marino
Serbia VabariikBelgrad
Slovaki VabariikBratislava
Sloveenia VabariikLjubljana
Soome VabariikHelsingi
SuurbritanniaLondon
Šveitsi konföderatsioonBern
Taani KuningriikKopenhaagen
Tšehhi VabariikPraha
Türgi VabariikAnkara
UkrainaKiiev
UngariBudapest
Valgevene VabariikMinsk
Vatikani LinnriikVatican
Venemaa FöderatsioonMoskva

Sealhulgas Euroopa Liidu riigid on Austria, Belgia, Bulgaaria, Eesti, Hispaania, Horvaatia, Iirimaa, Itaalia, Kreeka, Küpros, Leedu, Luksemburg, Läti, Holland, Malta, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Rootsi, Rumeenia, Saksamaa, Slovakkia, Sloveenia, Soome, Taani, Tšehhi ja Ungari. 

Praeguse seisuga on Euroopa Liidu liikmesriigid jõudnud arvuni 27. Euroopa Liit aga ei ole mingil moel suletud klubi ja nii on võimalik, et juba õige pea lisanduvad sinna uued Euroopa riigid ja pealinnad ning Euroopa Liidus olevate riikide arv suureneb taas.

Tegelikult on Euroopa Liidu riikide arv ajaloo jooksul isegi vähenenud, sest nagu kõik ilmselt mäletavad lahkus Suurbritannia näiteks üsna hiljuti peale Brexit nime kandnud rahvahääletust ja pikaleveninud lahkumise protsessi Euroopa Liidust. Kas ka lõplikult, seda näitab ilmselt aeg.

Euroopa pealinnad, linnad ja asulad – mõned huvitavad faktid

Euroopa pealinnad oleme juba eelpool välja toonud, kuid siin on veel mõned huvitavad faktid Euroopa linnade kohta. 

Brüssel on Euroopa Liidu pealinn, Venemaa pealinn Moskva on aga Euroopa kõige suurema rahvaarvuga linn. Türgis Istanbulis on suurem rahvaarv kui Moskvas, kuid see ei ole pealinn ega ka täielikult Euroopas.

Andora La Vella on Euroopa pikim pealinna nimi, millel on 14 tähte. Euroopa pikim kohanimi 58 tähemärgiga on Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch – suur küla Walesis, mis on enamasti küll lühendatud Llanfairpwllgwyngylliks. Õnneks Euroopa pealinnad pole nii pikkade ja keeruliste nimedega ja nad kutsuvad kõik ennast külastama.