Rauarikkad toidud – mis need on ja miks need on olulised

Rauda sisaldavad toiduained on meie tervise ja heaolu jaoks väga olulised.

Kui rääkida oma tervise ja heaolu eest hoolitsemisest, siis meenub palju asju, kuid nende seast paistab silma üks – sobiv ja tervislik toitumine on meie heaolu nurgakivi. Päeva lõpuks vajab meie keha õitsenguks, kasvamiseks ja enda ülalpidamiseks kõiki saadaolevaid toitaineid. Ja kuigi on palju toitaineid, millega arvestada, muutuvad meie vajadused vanuse ja elustiiliga. Üks meie organismide ja kehade jaoks kõige olulisemaid toitaineid on aga raud. Rauarikkad toidud on tervena tundmiseks väga olulised ja aitavad lõppkokkuvõttes toetada mitmesuguseid keha funktsioone – nad sisaldavad hemoglobiini tõstvad toiduained ja aitavad vältida rauapuudust.

Loe edasi ka:
Pidev väsimus võib olla seotud rauapuudusega

Rauarikkad toiduained, hemoglobiini tõstjad ja raua sisaldus toidus.

Näiteks on raud ülioluline punaste vereliblede tootmisel, mis omakorda kannavad hapnikku mööda meie keha – toetades tervet sisemist ökosüsteemi. Samuti on oluline teada, et kuigi raud on äärmiselt oluline, võib selle puudumine või vastupidi liigne tarbimine põhjustada mitmeid muid tervisega seotud tüsistusi. Nii võib rauapuudus sageli põhjustada rauavaegusaneemiat, mis on väga ebameeldiv seisund. Seega peame tervisliku eluviisi jaoks säilitama sissetulevate toitainete tasakaalu ja hoolitseme vastupidavuse eest meie organismis.

Kuigi kõik toitained on võimalik saada ainult vitamiinidest, on see harva tervislik valik. Te mitte ainult ei piirdu vaid hunniku valitud toitainetega (sealhulgas raud), vaid elate ainult toidulisanditest – tänapäeva meditsiin nõustub, et see ei ole teie kehale ja vaimule tervislik valik.

Õnneks on maitsvaid ja toitvaid rauaallikaid ohtralt – rauarikkad toidud on väga mitmekülgsed ja neid saab hõlpsasti kasutada paljudes roogades. Need vastavad hõlpsalt ka sinu toitumiseelistustele – olgu siis taimetoitlane, vegan või sulle meeldib aeg-ajalt mõnda steiki nautida – rauarikkad toidud ja rauda sisaldavad toiduained on kõigile.

Nii et vaatame mõningaid võimalusi, mis teil on rauarikka dieedi valimisel. 


Kust saab rauda?

Kuigi üks toitainerikkamaid toiduaineid on maks ja punane liha, on turul saadaval palju taimetoitlastele sobivaid valikuid. Näiteks võite avastada, et rohked kuivatatud puuviljad (nagu kuivatatud aprikoosid) ja kõikvõimalikud oad (sealhulgas edamame, kikerherned ja punased oad) sisaldavad terve organismi arendamiseks palju rauda. Kuigi teadmine, milliseid toite süüa, on hea, pead olema teadlik ka sellest, kui palju rauda sa täpselt tervena püsimiseks vajad.


Raud toidus, rauda sisaldavad toidud ja vitamiinid.

Aga kui palju rauda sa tegelikult vajad? Rauda sisaldavad toidud on toitvad ja kergesti valmistatavad.

Täpne raua kogus, mida peaksite tarbima, sõltub paljudest teguritest, kuid kõige tähtsam on see teie vanusest.

  • Üle 18-aastastele meestele soovitatakse 8,7 mg rauda päevas.
  • 19–50-aastastele naistele 14,8 mg päevas.
  • Üle 50-aastastele naistele 8,7 mg päevas.

Kuigi võid võtta toidulisandeid, et aidata saavutada oma igapäevaseid toitumiseesmärke, peaksid läbimõeldud dieediga saama rauarikkad toidud rohkelt rauda. Juhul, kui ainuüksi toitumisest on raskusi päevanormi täitmisega, siis võib muidugi olla mõistlik kaaluda vitamiinide kasutamist. 

Lõppkokkuvõttes on meie tervis kõige olulisem asi, mis meil on ja me peame selle eest parimal viisil hoolt kandma. Toetage end aktiivse elustiili, tasakaalustatud ja toitaineterikka toitumisega. Rauarikkad toidud ja rauda sisaldavad toiduained aitavad teil vältida kõige vastikumaid terviseprobleeme ning viia pikema, jõukama ja tervema eluni. 

Rauda sisaldavad toiduained (ning raua allikad) aitavad teil luua tugevama ja vastupidavama keha. Raua rikkad toidud ulatuvad vegan valikutest rohke lihani ja aitavad tagada, et rauda sisaldavad toiduained on teie igal toidukorral. Rauasisaldusega toidud sisaldavad rauarikkad marjad, rauarikkad puuviljad ja palju muud – raua rikkad toidud polegi nii igavad, kui võis tunduda, seega kasuta rauasisaldusega toidud nii paljudes retseptides, kui soovid!

Alati võib aga välja mõelda ka alternatiivsed raua allikad – raud toidus peaks olema parim ja turvalisem viis, peamiselt tingitud hemoglobiini tõstvad toiduained. Kõige tähtsam on see, et rauarikkad toiduained (rauarikkad toidud beebile ka) ei ole nii kallid, nii et saate neid hõlpsasti oma praegusesse dieeti lisada.

Loe lisaks:
Kuidas ära tunda rauapuuduse sümptomid ning mida sellises olukorras teha?