Akne mitte ainult noorukieas: selle põhjused ja igapäevane näorutiin

Kuigi akne tekkimist seostatakse tavaliselt noorukieaga, on tõsiasi, et akne mõjutab üha enam igas vanuses mehi ja naisi. Arstid selgitavad, et puberteedi ajal nõrgeneb meie immuunsus, täpselt nagu naistel enne menstruatsiooni, nii et meie keha ei ole enam võimeline võitlema bakteriaalse põletikuga naha sügavates kihtides – just siis tekivad vistrikud, mis viitavad terviseprobleemidele. Kahjuks võib see probleem hiljem elus uuesti ilmneda. 

Hormonaalne tasakaalustamatus, allergiad, vale nahahooldus – mis on nende akne põhjuste taga ja kuidas saab ennast aidata?

Kuid enne, kui me räägime sellest mõnede jaoks tundlikust teemast, on oluline mõista, et inimeses peituvad probleemid ilmnevad meie kõige tundlikumates kohtades– nii nagu mõned inimesed võitlevad aastaid aknega, teised kurdavad pideva puhituse üle ja jälle teistel ei pruugi olla mingeid terviseprobleeme, kuid see ei tähenda, et kõnealune inimene on täiesti terve. 

  1. Mida me sööme

Loomulikult on akne ja terviseprobleemide üks peamisi tegureid meie toitumine. Tänapäeval, kus toiduvalik on nii suur, valime sageli valmis, töödeldud toiduaineid, mis ei sisalda enam tervisliku keha jaoks vajalikke toitaineid. Kuid tasakaalustatud toitumine ei ole kõik, mida on vaja teada.

  • Kõrge glükeemilise indeksiga (GI) toiduained: lihtsustatult öeldes toidud, mis põhjustavad järsku veresuhkru tõusu, mis võib suurendada insuliini tootmist ja seega stimuleerida rasvatootmist nahanäärmetes. Kõrge GI-ga toiduained on näiteks täisteraleib, kartul, valge riis ja muud süsivesikud. 
  • Toit, mis on üha enam mittesobilik: kuigi piimatoodete GI on madal, põhjustavad need toiduained, nagu ka suhkur ja gluteen, kahjuks põletikku naha sügavamates kihtides.
  • Küllastumata rasvhapete puudus: võib-olla on tänapäeval igaühe kehas puudu tervislikest küllastumata rasvhapetest – oomega-3-rasvhapetest, millel on põletikuvastased omadused. Siiski saame oma toiduga sageli liiga palju omega-6 polüküllastumata rasvhappeid, nii et nende rasvhapete tasakaalu saavutamine on terve naha jaoks ülioluline.
  1. Stress ja hormonaalsed kõikumised

Pole saladus, et pikaajaline stress on meie tervisele kahjulik. Akne puhul võib stress samuti mõjutada akne ilmnemist, suurendades androgeenide tootmist, mis võib põhjustada talitootmise suurenemist. Samuti võivad hormonaalsed kõikumised, näiteks menstruatsiooni, raseduse või menopausi ajal, vallandada akne ilmnemise, stimuleerides rasunäärmeid rohkem rasva tootma. Lisaks võib palju suhkrut ja töödeldud toiduaineid süües süvendada nahapõletikku. 

  1. Ebapiisav näonahahooldus

Sageli arvatakse, et akne ilmnemine võib olla seotud isikliku hügieeni puudumisega. Kuid see ei ole tavaline põhjus – sagedamini võivad ebasobivad näohooldusvahendid ja liigne pesemine põhjustada allergilisi reaktsioone ja nahapõletikke. Näiteks võivad karmid puhastusvahendid, kuivendavad tooted kahjustada tõsiselt naha kaitsvat barjääri, stimuleerides jällegi rasu tootmist.  Samuti ummistavad mõned toodete koostisosad poore ja aitavad muul viisil kaasa akne tekkimisele. 

Igapäevane naharutiin

Lisaks sellele, et teete suuri pingutusi oma toitumise eest hoolitsemiseks ja stressiga toimetulekuks, soovitame pöörata tähelepanu ka järgmisele näohooldusrutiinile.

1. Looge oma nahahoolduse rituaal, mis on teile nauditav ja motiveerib teid tervisliku naha poole püüdlema. Osta näiteks uus kosmeetikapeegel, ja koos sellega ilus kandik oma nahahooldusvahendite jaoks. Otsige mitte ainult klassikalised peegleid, vaid ka LED suurendavad peegleid Formadore e-poest, kus hoolikalt valitud tooted paistavad silma oma funktsionaalsuse, mugavuse ja disaini poolest. 

2. Peske nägu hommikul ja õhtul mustuse ja liigse rasu eemaldamiseks. Võimalike allergiliste reaktsioonide vältimiseks valige võimalikult mahe ja looduslik puhastusvahend. 

3. Kasutage toonikut – see toode aitab tasakaalustada naha pH-taset ja eemaldada mustuse või õli, mis võib olla jäänud pärast puhastusvahendiga pesemist. Valige toonik, mis sisaldab selliseid koostisosi nagu salitsüülhape, mis aitab avada poorid ja ennetada lööbeid.

4. Hoidke oma nägu niisutatuna, isegi kui teil on rasvane nahk: otsige kerget näokreemi, mis sisaldab hüaluroonhapet või glütseriini, et aidata niiskust säilitada.

5. Ärge pigistage vistrikke ega puudutage neid määrdunud kätega. Kui vistrik on aga purunenud, puhastage kahjustatud piirkond bensoüülperoksiidi või salitsüülhappega – need tooted aitavad vähendada põletikku ja tappa aknet põhjustavaid baktereid.

6. Lõpuks kaitske oma nahka kahjulike UV-kiirte eest. Otsige SPF-kaitset, mis ei raskenda teie nahka, ja kasutage seda iga päev, isegi pilvistel päevadel.
7. Jääge positiivseks – isegi kui näete peeglist oma naha olukorra halvenemist, ärge laske end negatiivsetesse emotsioonidesse takerduda, mis võivad teie nahka halvendada.   Pigem konsulteerige nahaarstiga, toitumisspetsialistiga ja ärge loobuge oma eesmärgist.